Organik Nohut 500 G

Organik Nohut 500 G (16)

Fiyat : ₺88,20(KDV Dahil)

İçindekiler;

Organik koçbaşı çeşidi nohut.  Sınıfı 1, B boy.

Kuru, serin ve kokusuz yerde, güneş ışığına maruz bırakmadan saklayınız.

 

İç Anadolu’muzun verimli topraklarında özenle yetiştirilmiş organik nohut, lezzetli bir besin deposudur. Sofralarımızdan etli yemeği eksik olmamakla beraber pilavla olan uyumu da dikkat çeker. Ayrıca çok sevilen humusun da ana malzemesidir nohut.

Türk mutfağının en eski bakliyatlarından olan ve tarihi neolitik zamana kadar uzanan nohut bitkisel protein ve lif kaynağıdır.

Nohut vejetaryenler ve veganlar için en çok tercih edilen protein kaynaklarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Nohut, bakliyatlar arasında tüketimi en çok olan ürünlerimizdendir.  Genelde kurutulmuş olarak yemeklerimizde kullandığımız nohutu salatalarımızda ve çorba yapımında da tercih edebiliriz.

Çocuklarımızın beslenmesinde yer verilmesi uzmanlarca tavsiye edilen nohudun, kemik sağlığı ve gelişiminde, diş yapısını güçlendirmede önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca öğrenmeyi arttırarak ve hafızayı iyileştirdiği çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.

Nohutun bilinen bazı faydaları;

  • İçeriğinde A,B,K,E,C vitaminleri ve demir, fosfor, çinko, bakır, selenyum ve magnezyum, minerallerini barındırır
  • İçinde bulundurduğu lif sayesinde sindirim sistemi dostudur ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olur.
  • İçerdiği Selenyum mineralleri sayesinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, saçın, tırnakların korunmasına, normal tiroit fonksiyonuna katkıda bulunur.
  • İçerdiği potasyum sayesinde normal kas fonksiyonlarına ve kan basıncının korunmasına katkıda bulunur.
  • İçerdiği B6 vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna, normal homosiste, protein ve glikojen metabolizmalarına katkıda bulunur.
  • İçerdiği Kolin mineralleri sayesinde normal homosiste, lipid metabolizmalarına ve karaciğer fonksiyonunun korunmasına katkıda bulunur.
  • A vitamini içeriği ile normal görme yetisinin korunmasına, normal demir metabolizmasına, normal mukozanın korunmasına, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna, normal cildin korunmasına katkıda bulunur.
  • Nohut (düzenli tüketildiğinde) normal amino asit sentezine katkıda bulunan folata sahiptir.

Bir avuç nohutla sindirim ve bağışıklık sistemimizin korunmasına, kemik ve kaslarımızın sağlığına katkıda bulunabiliriz.

Özenle temizlenen, Organik Nohutlar, kalibrasyonu yüksek teknolojili tesislerde işlenir. Ambalajı açılmadığı sürece tazeliğini uzun süre korur.

Pişirmeden önce 8-9 saat suda bekletilir ise daha kolay pişer ve daha lezzetli olur.

100 gr nohut ortalama 350 Kcal olup 150 mg kalsiyum 20 gr protein 55 gr karbonhidrat, 8 mg demir ve 6 gr yağ içermektedir.

Bu ürün ORNES GIDA PAZARLAMA VE TİC A.Ş tarafından 1.12.2004 tarihinde ve T.C 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu ve ilgili Organik Tarım esasları ve uygulamasına ilişkin yönetmeliğe uygun olarak üretilmiştir.

( TR-OT-003 ) ECOCERT IMO DENETİM VE BELGELENDİRME LTD. ŞTİ tarafından sertifikalandırılmıştır

Önemli Bilgileri;

Dengeli beslenme, büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşamamız için en önemli etmenlerden birisidir. Gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Vücudun büyümesi, dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda ve dengeli alınması vücutta uygun şekilde kullanılması gereklidir. İnsanlar yeterince yemesine karşın, her besin türünden yeterli ve dengeli şekilde almadığında, uygun seçim yapamadığı ya da yanlış pişirme yöntemi uyguladığında vücudumuz ihtiyacı olan besin öğelerinin bazılarını eksik alabilir veya hiç alamayabilir. Bu durumda, farklı sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Yukarıda belirttiğimiz ürünümüz ancak bu kapsamda tüketildiği zaman belirtilen faydaları gösterir. Bu nedenle muhakkak çeşitli ve dengeli beslenelim.

 

Besin alerjileri vücudumuzun bağışıklık sistemi aracılığı ile besinlere karşı gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır. Bazı durumlarda ise bir alerjenin ve aşırı duyarlılık reaksiyonunun söz konusu olmamasına rağmen ‘’besin intoleransı’’ olarak bilinen reaksiyonlarda oluşabilir. Bu nedenle ürünlerimizi tüketmeden önce alerjiniz veya gıda intoleransınız olup olmadığını kontrol etmeniz sağlığınız açısından önemle tavsiye olunur.

 

"Verilen bilgiler bilgilendirme amaçlı olup doktor ve/veya bir başka profesyonel önerisi değildir. Sağlığınızla ilgili her türlü mesele için uzman bir doktora, beslenme ile ilgili her türlü mesele için de bir diyetisyene veya gıda mühendisine başvurmanız önerilir. Buradaki bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerin tüm sorumluluğu ilgili kişilere aittir. Bu sitedeki bilgiler iyi niyetle siteye eklenmiştir ve sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Raya Organik web sitesinde size doğru ve güncel bilgi vermek için ticari olarak elinden gelen gayreti göstermiş bulunmaktadır. Bununla birlikte, Raya Organik bu web sitesinde yer verilen, web sitesinden indirilen veya erişilen bilgilerin doğruluğu, güvenilirliği, güncelliği veya eksiksizliği konusunda herhangi bir garanti vermemektedir

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR