Raya| Raya OrganikKabuğunu rahatça soymak istediğiniz yumurtayı küçük bir delik açarak haşlayabilirsiniz.


Daha fazla yumurta yemek sizin daha sağlıklı olmanız için önemli bir yoldur.  Yumurtanın bir bütün olarak tüketilmesi önemlidir; sarısında içerdiği toplam demirin ve kalsiyumun yüzde doksanı bulunurken, beyazı yumurtanın içerdiği toplam proteinin neredeyse yarısına sahiptir. Eğer düzenli olarak yumurta yemiyorsanız, işte yumurta yemeniz için gerekli beş neden.
1.Vitaminlerini alırsınız

Küçük bir yumurtada sağlığınız için önemli olan bir kaç vitamin bulunmaktadır;

B2 vitamini: (riboflavin ): Vücudunuzun yediklerinizi enerjiye dönüştürmede yardımcıdır.

B12 vitamini: ( Cobalamin): Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde hayati görev taşır.

A vitamini: (retinol) : Gözleriniz için faydalıdır.

E vitamini: (tocopherol) :  Kansere sebep olan doku ve hücresel hasarın radikalleri ile savaşır.

A vitamini ve B vitamini, çocuklarınızın büyümesinde çok önemli olmakla birlikte, çocukların düzenli bir şekilde yumurta tüketmesi gerekmektedir.
2.Kilo kaybına yardımcı olur

Yumurta tüketiminin kilo kaybına faydası olduğunu biliyor muydunuz? Bu yumurtanın yağlı ve sağlıksız olduğunu düşünenlere sürpriz olacak ama Rochester Obezite Araştırmaları Merkezi, kahvaltıdaki alınan kalori miktarının yumurtadan alınmasının kilo kaybında önemli rol oynadığını söylüyor. Bu da her ay yaklaşık 1.5 kiloyu sağlıklı şekilde kaybetmenize neden olabilir.

Ayrıca yumurtanın size vermiş olduğu tokluk ile, ara öğünlerdeki sağlıksız atıştırmalardan kaçınabilirsiniz.

Yumurta kolestrolü etkiler ancak kandaki kolestrolden farklı olarak beslenme kolestrolü üzerinde etkilidir.

Geçmişte sağlık otoriteleri tarafından yumurtanın kolestrol seviyesini yükselttiğine dair yanlış bilgiler bulunmaktaydı.
3.Önemli Mineralleri alırsınız

Yumurta vücudunuz için hayati önem taşıyan demir, çinko ve fosfor mineralleri ile kaplıdır. Kadınlar menstruasyon dönemleri boyunca bol miktarda demire ihtiyaç duyarlar ve bunların yeterli miktarda alımı, yorgunluk hissinden uzaklaştırır, gerginlikleri engeller.

Çinko bağışıklık sistemimizi korurken en büyük faydası vücudunuzun besinlerden aldığını enerjiye dönüştürme noktasındadır. Fosfor ise sağlıklı kemikler ve dişler için önem arzeder.

Ve bonus olarak,  yumurtadaki bazı özel elementler( küçük miktarlarda ihtiyacınız olan mineraller) ,iodin gibi, tiroit homonu yaparken, selenyum antioksidan olarak kanser riskini azaltır.
4.Kendinizi düşük kalorili proteinle şımartın

Ortalama bir boy yumurta 70- 85 kalori arasında değere sahipken,  6.5 gr proteine sahiptir. Bunun anlamı üç yumurta (210- 225 kalori) 19.5 gram protein sağlar, bunun avantajı kadınların ihtiyacı olan 50 gr proteinin yarısının karşılanıyor olmasıdır. (gerçek protein ihtiyacınız yaşınıza ve kilonuza göre değişkenlik gösterebilir, özel ihtiyaçlarınız için doktorunuzla görüşebilirsiniz)

Üç yumurtalı İspanyol omleti yemek veya üç tane tavada yumurta ve ya tost sizi saatler boyunca tutacaktır.

5.Göğüs kanseri önleme

Harvard üniversitesinin  2003 yılında yapmış olduğu araştırmalar sonucu yumurtanın erken dönemde yetişkinlerde meme kanserini yenmeye yardımcı olduğunu söylüyor. 2005’te başka bir çalışma, haftada 6 yumurta yiyen kadınların, haftada iki ya da daha az yumurta yiyen kadınlara göre yüzde kırk dört daha az meme kanserine yakalanma riski olduğunu söylüyor.

2008 Nisan ayında Kuzey Carolina Üniversitesi araştırmalarında, yumurtanın sarısında bulunan chloinenin göğüs kanserini yüzde yirmi dört oranda azalttığı belirtilmiştir. Yumurta sarısı 125.5 mg chloine içerdiği için, bu miktar günlük alımın dörtte biridir.  kahvaltıda iki adet kırılmış yumurta yiyerek, günlük ihtiyacın dörtte biri karşılanabilir.
Hamile Kadınlar, gebelik süreçleri boyunca proteine daha çok ihtiyaç duyarlar.

Amino asitler proteinlerin yapılarına katılarak vücut hücrelerin oluşumunda büyük rol sahibidirler. Bu yüzden gebelik boyunca yeterli miktarda protein almak önemlidir, özellikle ikinci veya üçüncü doğumlarda daha kritiktir. Bebeklerin gelişimizi hızlı tamamlaması için, annenlerin göğüs ve organları da bu süreçte gelişmeye devam eder. Bu yüzdendir ki; hamile kadınlar proteine daha çok ihtiyaç duyarlar.

Günlük protein ihtiyacı hamile kadınlarda 40 gr ile 70 gr arasında, kişinin kilosuna göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden hamile kadınların günlük bireysel beslenme planları yapılıp, ihtiyaçları olan kadar proteini tüketmeye özen göstermelidirler. Ancak, gebeliğin ilerleyen safhalarında bu miktarın değişkenlik gösterebileceği göz ardı edilmemelidir.

U.S ‘da kadınların büyük çoğunluğu gebeliklerinde ihtiyaçları olan protein miktarından daha fazla protein tüketmektedirler, ancak bu bir sorun teşkil etmemektedir. Eğer et tüketilmiyorsa, protein ihtiyacı, başka besinlerden; örneğin kuru fasulye, soya ürünleri ve hayvansal protein çeşidi olan yumurtadan elde edilebilir.

Kilo kaybı, kas yorgunluğu, enfeksiyonlarla sık sık karşılaşma, vücutta ödem tutulumu, beslenmede protein tüketimin yeteri miktarda olmadığına işaret eder.  

 

Proteinin Kaynakları

 

Yumurta harika bir protein kaynağı olmakla beraber, etin içerdiği proteine benzer yapıdadır; tıpkı kuru fasulye, yoğurt, süt, peynir, balık ve kabuklu deniz mahsulleri, kanatlılar ve Tofu gibi. Hayvansal ürünler, kompleks protein içermelerine rağmen ( 9 aminoasit bileşenlerin tümü), bitkisel kaynaklar genelde içermezler. Ancak tüm besin gruplarını birlikte tüketmek ihtiyaç olunan amino asit gruplarının alınmasını sağlarlar.

Günde üç ya da dört öğün protein tüketmek bebeğinizin ve hamileliğinizin sağlıklı olmasına yardımcı olur. (70 gr protein)

Uyarı: Bazı deniz grubu ürünlerinin gebelik sırasında tüketimi uygun değildir. Bazı yırtıcı balıklarda, örneğin köpek balığı, kılıç balığı ve kral uskumru gibi balıkların tüketiminden kaçınılmalıdır, çünkü onlar metil civa içerirler, bunun tüketimin fetüslerin ve çocukların beyin gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.